Czym się różnią tzw. „siatki leśne” od siatek z węzłem fixed knot?
Siatki leśne przede wszystkim wymyślono, by posadzony las (uprawę leśną) chronić przed WEJŚCIEM zwierząt, w krytycznym początkowym okresie (do momentu, aż las nie urośnie powyżej „pyska” saren, jeleni czy łosi, które to są przyczyną jego niszczenia w początkowej fazie wzrostu). Powstała więc siatka węzłowa z prostym węzłem hinge joint, szybka w produkcji, w różnych wersjach grubości drutu, ocynku i „gęstości”. Węzeł hinge joint pozwala na 5 cm odstępy między drutami poziomymi, a więc na małe oczka 5x15cm, również przeciw zającom. Taka siatka, odpowiednio dobrana (wysokość, gęstość, grubość i wytrzymałość drutu) jest wystarczająco mocna, by wytrzymać presję dzikich zwierząt w otwartym łowisku. Presja na ogół duża nie jest, bo dzikie zwierzęta mają nieograniczony wybór miejsc żerowiska, jeśli jedno jest ogrodzone, szukają raczej innego niż forsują na siłę ogrodzenia. Nawet jeśli, to nie jest to jakaś katastrofa.
W hodowli zwierząt jest odwrotnie, zależy nam by zwierzęta chronić przed WYJŚCIEM, które jest co najmniej problemem a czasami (przy hodowli zagrodowej dzikich zwierząt) wręcz katastrofą. W tym też celu wymyślono ulepszony typ siatki węzłowej, z nieprzesuwnym węzłem fixed knot, skrajnie wytrzymałymi na zerwanie drutami, elastyczną (karbowania drutów poziomych) i maksymalnie trwałą (gruby ocynk). Siatka taka, prawidłowo zamontowana (naciąg ok. 150-200 kg na każdym drucie poziomym, luz na skoblach) tworzy rodzaj „wiszącej sprężyny”, elastycznej, odpornej na uderzenia i wytrzymałej. Wytrzymałość to nie tylko zasługa mocnych, karbowanych drutów poziomych, ale również niezależnych, nieprzesuwnych wiązań z drutami pionowymi, również mocnymi i w całości. Dzięki temu siła uderzenia jest absorbowana nie miejscowo, ale rozpraszana na dużym obszarze siatki amortyzowana przez cały, dany odcinek ogrodzenia (od wypory początkowej do końcowej; odcinki mogą mieć długość do 300 m przy montażu za pomocą ręcznych narzędzi, do nawet 1000 m przy naciąganiu maszynowym).
Siatka leśna nie ma aż takiej wytrzymałości. Druty poziome co prawda też mogą być karbowane i dobrze naciągnięte, ale na ogół nie są aż tak wytrzymałe na zerwanie i „twarde”, przez co karbowania szybko się prostują przy porównywalnym naciągu. Naciąg nie może więc być zbyt mocny, by zachować minimalny bufor elastyczności. Największym problemem jednak są słabe wiązania, łatwo przesuwne a pod wpływem mocnego miejscowego uderzenia nawet mogące całkiem puścić, odwinąć się czy zerwać – jak na zdjęciu wyżej. Niezbyt się wiec nadają w zastosowaniach, gdzie jest duża presja mechaniczna na siatkę: ochrona upraw polowych oraz dróg i autostrad w rejonach z wysokimi stanami dzikich zwierząt czy hodowla zwierząt gospodarskich i dzikich.
Z testów przeprowadzonych przez firmę Southfence, producenta maszyn do produkcji siatek z węzłem fixed knot, stiff-stay knot oraz hinge joint knot wynika to jasno. Fixed knot:
– siła potrzebna do przesunięcia węzła względem drutu pionowego 764.4 N
– siła potrzebna do przesunięcia węzła względem drutu poziomego 555.8
Z zastrzeżeniem, że mimo przesunięcia, węzeł będzie dalej trzymał!
Hinge join knot (siatka leśna):
– siła potrzebna do całkowitego rozplątania/rozwinięcia się węzła 572.2 N; czyli mamy całkowicie zniszczony węzeł i praktycznie brak drutów pionowych w tym miejscu.
Często klienci próbują niezbyt udanie porównywać jedne siatki do drugich, głównie zazwyczaj kierując się ceną, ewentualnie grubością/średnicą drutu. Inne, bardziej istotnie parametry często są specjalnie przez producentów ukrywane… Co więc brać należy pod uwagę, chcąc rzetelnie porównać różne siatki? Podaję w punktach najważniejsze, dla ułatwienia:
1. Rodzaj węzła, o czym najszerzej wyżej napisałem.
2. Ilość i rozstaw drutów poziomych i odległość między drutami pionowymi, co w połączeniu ze schematem graficznym daje nam obraz siatki/ułożenia/gęstości oczek. Siatki leśne mogą mieć najmniejsze oczka nawet 5×15 cm; w siatkach fixed knot najmniejsze możliwe oczko to 8×15 cm.
3. Średnicę drutów oraz ich WYTRZYMAŁOŚĆ NA ZERWANIE; porównujemy zawsze tylko wytrzymałości drutów o tej samej średnicy! Standardowe parametry wytrzymałości na zerwanie drutów 2,5 mm (N/mm2) siatek fixed knot np. Nodimor to: druty pionowe 700-900, poziome 1200-1400; drut węzłów 2,24 mm/430-530 N/mm2.
4. Grubość ocynku, najczęściej w g/m2; siatki Nodimor mają ok. 250-300 g/m2 Zn; jest to tzw. potrójny ocynk/trzecia klasa ocynku.
5. Dopiero teraz porównajmy sobie ceny i zdecydujmy, czy wydać więcej ale na bardziej wytrzymałą, trwałą i bezpieczną (dla nas i dla zwierząt) siatkę, czy wydać mniej i pluć sobie w brodę za kilka lat, gdy zaczną się kłopoty, naprawy czy też trzeba będzie całkiem wymieniać siatki.
Poniżej zamieszczamy link do filmiku z testem „samochodowym” siatki leśnej z węzłem hinge joint versus fixed knot (jaki mają sprzedawane przez nas siatki Nodimor).