Siatki są podstawowym urządzeniem fermy, więc, jeśli ktoś myśli bardziej długofalowo, to polecamy wybór solidniejszych siatek. Są niestety droższe, ale w dłuższej perspektywie taki wybór się na pewno opłaci. Dobrze też jest dopasować odpowiedni typ siatki do miejsca jej zamontowania i roli, jaką musi spełniać, co jest bardziej ekonomiczne. Generalnie potrzebna jest wysokość 1,9-2,0 m. W warunkach fermy ekstensywnej, gdzie teren jest odpowiednio duży a zwierzętami się nie manewruje, wystarczyć może siatka leśna, np. Betafence typ Ursus AS200/17/15M ewentualnie gęściejszy Ursus AS200/22/15M lub 200/25/25M (M- medium, druty 2,0 mm). Nie polecam siatek klasy L (light, druty 1,6 mm), moim zdaniem są za słabe, nadają się bardziej do hodowli owiec lub ochrony upraw leśnych itp. Oczywiście, może się nic nie dziać i będzie OK, ale – zwłaszcza u danieli – łatwo może dojść do spłoszenia stada i jest duże prawdopodobieństwo, że siatka klasy L nie wytrzyma takich sytuacji. Na fermach, gdzie jest większa presja na ogrodzenia, zwłaszcza tych intensywniejszych, z podziałem na kwatery, z odłownią i manewrujących stadem, polecałbym jednak już co najmniej siatki leśne o klasę mocniejsze – Ursus AS200/17/15S lub 200/22/15S (S – super, druty 2,5 mm). Jeśli nie na całość fermy, to przynajmniej na siatki zewnętrzne i korytarzowe. Podziały kwater można zrobić z siatki Ursus AS200/17/15M lub AS200/22/15M.
Jeśli ma być naprawdę profesjonalnie, polecam dużo mocniejsze siatki z węzłem fixed knot. Obecnie w ofercie mamy dwa typy takich siatek, NODIMOR z Portugalii oraz Cravat-Lock, polskiego producenta. Typ 200/17/15 nadaje się wtedy najlepiej, zarówno na ogrodzenie zewnętrzne jak i korytarze. Chcąc nieco oszczędzić, można użyć lżejszej wersji Nodimora z drutu 2,0 mm o nazwie Artemis Plus (200/17/15), np. na podziały kwater. Wbrew pozorom typ 200/17/30 jest dopuszczalną, tańszą alternatywą dla 200/17/15, ale tylko pod warunkiem fachowego montażu (idealny naciąg!). Nie nadaje się jednak na korytarze, gdyż duże oczka górą skłaniają daniele do prób ich sforsowania, co cielętom się nawet może udawać. Pod byki 200/17/30 jak najbardziej, podobnie jak typ 190/13/15 (o ile ktoś chowa same byki…).
Alternatywą nieco tańszą dla Nodimora może być Smor, tego samego producenta (JSM Silva Moreira). Są to siatki robione z tego samego drutu, różnią się jedynie rodzajem węzła – zamiast fixed knot jest stiff stay knot, potocznie nazywamy go węzłem X. Produkcja siatek z tym nowym typem węzła jest dużo szybsza, dzięki czemu są ok. 10-15% tańsze. Sam węzeł nie jest aż taki mocny jak w Nodimorze, ale wciąż jest to dużo pewniejszy węzeł niż w siatkach „leśnych”. Smor może być produkowany w tych samych wersjach jak Nodimor i zastosowany analogicznie jak Nodimor.